Filtr do odkurzacza to ważny element urządzenia, który nie tylko odpowiada za pochłanianie kurzu, ale też wpływa na wydajność i żywotność sprzętu, ponieważ chroni silnik przed uszkodzeniami.

Spis treści

    Przy wyborze odkurzacza warto zwrócić uwagę, jakie filtry zostały w nim zastosowane. Coraz częściej urządzenia są wyposażone w wydajne i skuteczne filtry HEPA. Czy warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA? Jakie inne rodzaje filtrów są skuteczne?

    Filtr HEPA do odkurzacza – co to jest?

    Coraz więcej odkurzaczy jest wyposażonych w filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter). Jakie ma właściwości? Ciekawostką jest, że HEPA został opracowany przez NASA i początkowo miał służyć jako ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym. W dość krótkim czasie okazało się, że ten rodzaj można również wykorzystać w wielu urządzeniach, w których dochodzi do cyrkulacji powietrza, np. w klimatyzacjach, oczyszczaczach powietrza czy odkurzaczach. Filtry HEPA mają specjalną, najczęściej trzywarstwową budowę i są zrobione ze szkła spiekanego, dzięki czemu możliwe jest zatrzymywanie wielu zanieczyszczeń, w tym:

    • pyłów PM2,5, PM1, PM10 – są to pyły zawieszone występujące w smogu. Mogą powodować poważne problemy zdrowotne u osób narażonych na ich wdychanie;
    • bakterii, zarodników grzybów i wirusów – mogą być przyczyną różnych schorzeń;
    • pyłków kwiatów i drzew, roztoczy – powodują poważne problemy u osób z alergiami.

    Oznaczenia filtrów HEPA do odkurzaczy

    Obecnie można kupić różne modele urządzeń, np. odkurzacze bezworkowe z filtrem HEPA lub tradycyjne odkurzacze z workiem. Filtry HEPA mogą mieć rozmaite oznaczenia, które wskazują na poziom skuteczności radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Im wyższa klasa, tym filtr jest lepszy. Na rynku można znaleźć modele odkurzaczy z filtrami HEPA z symbolami: EPA E10, EPA E11, EPA E12, HEPA H13 i HEPA H14. Co one oznaczają?

    • EPA E10 – to najniższa klasa filtrów, których skuteczność całkowitą w zatrzymywaniu zanieczyszczeń ocenia się na 85%;
    • EPA E11 – skuteczność filtru z takim oznaczeniem wynosi 95%;
    • EPA E12 – niezawodność tej klasy filtrów wynosi aż 99,5%. Nie radzą sobie one jednak z zatrzymywaniem cząsteczek o rozmiarze 0,3 µm;
    • HEPA H13 – całkowita skuteczność tego filtru wynosi 99,95% – radzi sobie z zatrzymywaniem cząsteczek mających 0,3 µm;
    • HEPA H14 – to najwyższa klasa filtrów stosowanych w sprzętach AGD, których niezawodność wynosi aż 99,975%.

    Odkurzacz z filtrem HEPA dla alergików

    Odkurzacze z filtrem HEPA H13 i HEPA H14 są polecane alergikom. Doskonale radzą sobie one z wieloma zanieczyszczeniami, w tym z alergenami i niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami obecnymi w smogu. Często na odkurzacze z filtrami tej klasy decydują się też rodzice małych dzieci i osoby z obniżoną odpornością, ponieważ sprzęt zapewnia czyste, świeże powietrze. By skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń powietrza w mieszkaniu, warto wykorzystać oczyszczacz powietrza, który również jest wyposażony w filtry HEPA.

    Jak czyścić filtr HEPA w odkurzaczu?

    Aby odkurzacz był niezawodny i wydajny, należy pamiętać o tym, że od czasu do czasu sam potrzebuje czyszczenia i pielęgnacji. Dotyczy to również filtrów HEPA. Gdy moc ssania w odkurzaczu spadła lub sprzęt zbytnio się przegrzewa, przyczyną może być zapchany filtr. Jak go wyczyścić? W pierwszej kolejności należy wyjąć go z odkurzacza i sprawdzić stan. Jeśli widać zanieczyszczenia, należy umyć go dokładnie pod bieżącą wodą. Nie warto wykorzystywać do tego detergentów, ponieważ mogą uszkodzić materiał, z którego jest wykonany. Przed włożeniem filtru HEPA z powrotem do odkurzacza należy zaczekać, aż całkowicie wyschnie.

    Odkurzacz z filtrem wodnym

    Filtr wodny w odkurzaczu to specjalny pojemnik przypominający te w zwykłych odkurzaczach bezworkowych. Różni się tym, że napełnia się go wodą przed odkurzaniem. Woda jest jednym z najskuteczniejszych filtrów naturalnych, dlatego też wykorzystuje się ją w odkurzaczach. Tego typu modele są w stanie zebrać więcej zanieczyszczeń niż tradycyjne odkurzacze. Gdy trafią one do pojemnika, są zatrzymywane na jego dnie, a powietrze wracające do pomieszczenia przechodzi przez inny, wylotowy filtr (może to być filtr z wkładem węglowym lub HEPA).

    Odkurzacze z filtrem wodnym ze względu na większą skuteczność w zbieraniu zanieczyszczeń, w tym bakterii, pyłków i roztoczy, polecane są osobom zmagającym się z alergiami.

    Żeby odkurzacz działał sprawnie przez długi czas, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istotne jest to, by filtr wodny do odkurzacza opróżnić i umyć po każdym użyciu. W przeciwnym wypadku zanieczyszczenia będą przyklejać się do ścian pojemnika, a brudna woda zacznie wydzielać brzydki zapach.

    Zobacz także: Odkurzacz z filtrem wodnym - jakie ma wady i zalety?

    Inne rodzaje filtrów do odkurzacza

    W odkurzaczach mogą być zastosowane inne rodzaje filtrów. Filtr cylindryczny wyróżnia się wysoką skutecznością w zbieraniu zanieczyszczeń, w tym alergenów. Modele tego rodzaju należy czyścić poprzez otrzepywanie ich z zanieczyszczeń o brzeg kosza na śmieci. W odkurzaczach może być również zamontowany filtr cyklonowy, który ułatwia sprzątanie nawet bardzo drobnych pyłków – jest bardzo skuteczny. Odkurzacze wyposażone w tego typu rozwiązanie są zazwyczaj dosyć drogie.

    Zobacz także: Odkurzacz cyklonowy - czym się charakteryzuje?

    Filtry można sklasyfikować nie tylko ze względu na ich skuteczność, ale również na umiejscowienie w odkurzaczu. Filtr wlotowy ma za zadanie ochronę silnika urządzenia przed uszkodzeniami, a wylotowy oczyszcza powietrze wydostające się z powrotem do pomieszczenia, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się cząsteczek kurzu czy pyłu na zewnątrz.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    5