Gres jest mieszaniną skał i minerałów poddawanych procesom prasowania i wypalania. Płytki gresowe są mrozoordporne i mało nasiąkliwe, dlatego nadają się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jak o nie dbać?

Spis treści

  Płytka gresowa może imitować beton, kamień lub drewno. Charakteryzuje się dużą twardością i odpornością na zabrudzenia, dlatego jest popularnym zamiennikiem materiałów naturalnych.

  Czym są płytki gresowe?

  Płytki gresowe to jeden z rodzajów ceramiki. Można je podzielić m.in. na gres porcelanowy, gres techniczny i gres czerwony. Pierwszy z nich jest wytrzymały, odporny na plamienie oraz działanie środków chemicznych. Techniczne płytki gresowe do garażu są pozbawione wszelkich zdobień i barw. Są surowe, niedrogie i odporne na ścieranie. Mały wybór faktur sprawia, że nie są one wybierane do innych pomieszczeń.

  Płytka gresowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością chemiczną i mechaniczną. Może imitować kamień naturalny, taflę szkła, a nawet drewno. Od rodzaju płytek zależy sposób ich czyszczenia i pielęgnacji. Gres polerowany warto zaimpregnować specjalnymi preparatami. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości będzie znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Kupując płytki gresowe, należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi ich pielęgnacji. Pozwoli to na wybór odpowiedniego detergentu bez ryzyka utraty koloru czy powstawania rys. Nieodpowiednio dobrany środek czyszczący może uszkodzić powierzchnię płytek, prowadząc do nieodwracalnych zmian.

  Domowe sposoby na płytki gresowe

  Płytki gresowe podłogowe można czyścić gotowymi detergentami lub domowymi sposobami. To drugie rozwiązanie wybiera coraz więcej osób wrażliwych na ochronę środowiska i kwestie zdrowotne. Przykładem dobrego i skutecznego środka do czyszczenia podłóg jest sok z cytryny, który usuwa kamień, nalot z mydła i inne zabrudzenia, a także rozjaśnia fugi. Wystarczy nanieść sok z cytryny na powierzchnię płytki lub fugi i odczekać kilkanaście minut, a następnie usunąć roztwór i zmyć płytki czystą wodą. Inną metodą pielęgnacji płytek gresowych zewnętrznych i wewnętrznych jest ocet, czyli najpopularniejszy naturalny środek czyszczący. Mieszaninę na bazie octu wykonuje się poprzez połączenie go z wodą w proporcji 1:1. Dla uzyskania lepszych efektów warto dodać opakowanie sody oczyszczonej. Tak przygotowany detergent usuwa uciążliwe zabrudzenia i niszczy drobnoustroje. Kolejnym popularnym produktem czyszczącym jest proszek do pieczenia, świetnie radzący sobie z tłustymi plamami i osadem. Wystarczy delikatnie nawilżyć powierzchnię płytki, nasypać odrobinę proszku i odczekać około pół godziny. Po tym czasie proszek należy zmyć wodą, dodatkowo przecierając płytki szczoteczką.

  W jaki sposób czyścić fugi płytek gresowych?

  Najbardziej narażonym miejscem na zabrudzenia i powstawanie wykwitów są bez wątpienia fugi. Najwięcej pleśni i grzybów znajduje się na płytkach łazienkowych ze względu na wilgotność i zaciemnienie tego pomieszczenia. Zabrudzenia z fug można usunąć za pomocą profesjonalnych środków chemicznych lub detergentów zrobionych własnoręcznie z octu, sody czy soku z cytryny. Czyste fugi nie tylko nadadzą płytkom gresowym estetyczny wygląd, ale również zabezpieczą je przed szkodliwym działaniem bakterii, chroniąc przed alergią i zapewniając lepszą higienę pomieszczenia. Fugi między płytkami gresowymi można czyścić miękkimi lub półtwardymi szczoteczkami. Doskonale sprawdzi się w tym celu szczoteczka do zębów, która usunie zabrudzenia z dużą dokładnością. Szczotka o twardym włosiu może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia fugi, ale również do porysowania płytki. Skutecznym narzędziem do czyszczenia fug jest gąbka kuchenna i ściereczki bawełniane, które sprawdzą się szczególnie w przypadku mało odpornych płytek.

  Urządzenia do czyszczenia płytek

  Usunięcie zabrudzeń z płytek wewnętrznych zapewni wstępne odkurzanie, dzięki któremu pozbędziemy się kurzu, włosów i sierści. Nowoczesne urządzenia do sprzątania różnych powierzchni są wyposażone w dodatki ułatwiające czyszczenie powierzchni. Jednym z nich jest Clean&Steam, czyli funkcja usuwania zabrudzeń pod wpływem pary wodnej. Gorąca para rozpuszcza ponad 99% bakterii, w skład których wchodzą m.in. roztocza i zarodki pleśni. Płytki gresowe do łazienki i kuchni należy czyścić regularnie i systematycznie, ponieważ są siedliskiem zarazków powodujących alergie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są higieniczne i ekologiczne parownice, które są wygodne szczególnie w przypadku czyszczenia płytek ściennych. Sprzątanie przy pomocy takiego urządzenia nie wymaga dodatkowego stosowania chemicznych środków czyszczących, dlatego jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Para należy do najbardziej higienicznych metod czyszczących, ponieważ penetruje szczeliny, do których ciężko dotrzeć samodzielnie. Wysoka temperatura pary sprawia, że brud na płytkach gresowych szybko się nagrzewa i odspaja od powierzchni. Parownice wyróżnia mały rozmiar, dzięki czemu porządki są proste i wygodne. Zaletą takich urządzeń jest możliwość usuwania z płytek przypalonego tłuszczu i zacieków z kamienia. Niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w specjalne szczotki pozwalające usunąć zaschnięty brud z płytek.

  Jak myć płytki gresowe na tarasie?

  Płytki gresowe na tarasie brudzą się znacznie szybciej niż te wewnętrzne. Ich czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia kurzu i innych zanieczyszczeń przy pomocy odkurzacza lub twardej miotły. Płytki można myć wodą z płynem do mycia szyb lub naczyń. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie roztworu wody z octem w proporcji 3:1. Praktycznym sposobem na sprzątanie płytek gresowych na schodach, balkonie lub tarasie jest myjka ciśnieniowa, która w łatwy i szybki sposób usuwa wszelkie zabrudzenia. Mocno zabrudzone fugi należy wyczyścić gotowymi detergentami, a na końcu czystą wodą. Płytki z gresu należy zakonserwować specjalnym środkiem, który nie tylko nada im połysk, ale uchroni przed działaniem czynników atmosferycznych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1