Pluszowy dywanik potrafi nadać wnętrzu przytulnego charakteru. Dzięki swojej miękkości doskonale nadaje się do sypialni, do położenia przy łóżku oraz do salonu, aby grzał stopy siedzących na kanapie gości czy domowników. Jak wyczyścić i odkurzyć pluszowy dywan? Sprawdź nasze porady!

Spis treści

  Kluczowe przy czyszczeniu dywanu z pluszu jest szybkie reagowanie na bieżące zabrudzenia. Trzeba też regularnie go odkurzać.

  Co to jest pluszowy dywan?

  Dywany te są zrobione z takiego samego rodzaju tkaniny, z jakiej szyje się pluszowe zabawki, a więc m.in. aksamitu, weluru, welwetu. Najczęściej wykonane są jednak z materiałów syntetycznych, zwykle jest to poliester. Dzięki temu są odporne na zniszczenia. Do tego użytkownicy chwalą je za miękkość, którą zapewniają cieniutkie, gęsto osadzone włókna. Podobnie jak pluszowe zabawki, dywany z tej tkaniny mienią się delikatnie, w zależności od kąta padania światła. Kiedy się je przeczesze ręką, widać po tym ślad, który znika po wygładzeniu ich powierzchni.

  Czym się różni dywan pluszowy od tego typu „shaggy”? Ten drugi rodzaj oznacza wykładziny z długim włosem. W ich przypadku pojedyncze, długie niteczki są jednak zazwyczaj grube, w odróżnieniu od cieniutkich włókien pluszu. Są także nieco rzadziej rozmieszczone. Pluszowe dywaniki mają różne długości runa.

  Najlepszy odkurzacz do pluszowych dywanów

  • Przy odkurzaniu dywanów, szczególnie tych pluszowych i typu „shaggy”, ważne są:
  • klasa skuteczności odkurzacza – najlepiej szukać modeli z literą „A”, oznaczającą najwyższą efektywność działania, co przy długowłosych dywanach ma kluczowe znaczenie;
  • szczotka do odkurzania dywanów – najlepsza jest turboszczotka, gdyż dzięki obracającemu się włosiu dokładnie czyści i zbiera kurz, paprochy i inne zanieczyszczenia;
  • końcówka odkurzacza – przy wyjątkowo uporczywych zabrudzeniach warto wypróbować małą końcówkę ze szczotką lub bez; odkurzanie zajmie więcej czasu, ale będzie dokładniejsze.

  Dobre odkurzacze do dywanów z długim włosem to modele odpowiednie także dla właścicieli domowych zwierząt futerkowych – posiadają one specjalne turboszczotki wciągające sierść i inne zanieczyszczenia (znienawidzony żwirek wdeptany w dywan!), dodatkowo filtrują powietrze, a np. Tefal Silence Force Compact 4A Animal Care ma oprócz tego specjalne worki, które pochłaniają zapachy – przy długowłosych dywanach może się to okazać bardzo przydatne – oraz dwupozycyjną szczotkę Deep Clean Head, która dobrze sobie radzi na każdej powierzchni.

  Pluszowy dywan o długim runie powinno się odkurzać jak najczęściej, aby zabrudzenia nie zostały wdeptane w tkaninę. W takim przypadku sprawdzają się urządzenia stojące, przeznaczone właśnie do częstego, wygodnego odkurzania. Najlepsze modele mogą na jednym ładowaniu sprzątać aż 45 minut.

  Jak odkurzać pluszowy dywan? Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń spomiędzy włosia, dobrze jest odkurzać we wszystkich kierunkach. Należy ustawić maksymalną siłę ssącą urządzenia.

  Dywany pluszowe warto od czasu do czasu także wytrzepać na świeżym powietrzu (co najmniej raz w roku). Czynność ta nie sprawia dużych problemów, gdyż wykładziny są zazwyczaj lekkie.

  Czyszczenie dywanu z pluszu na mokro i sucho. Czy można go prać w pralce?

  Regularne odkurzanie i trzepanie dywanu to nie jedyna forma jego pielęgnacji. Warto także od czasu do czasu go wyczyścić. Te pluszowe myje się specjalnymi, pieniącymi się środkami, suchymi proszkami lub za pomocą odkurzacza piorącego.

  Przy myciu ręcznym należy pamiętać, by nie przemoczyć dywanu. Tak, jak w przypadku większości modeli, tak i tym pluszowym nadmiar wody szkodzi (wyjątkiem są specjalnie dywany bez runa, odporne na wilgoć i przeznaczone do kuchni i łazienek). Problematyczne może być wtedy suszenie – trzeba zadbać, aby dywan miał czas odcieknąć i całkowicie wyschnąć.

  Zamiast suchego proszku można wykorzystać także zwykłą sodę oczyszczoną. Po wtarciu jej w powierzchnię trzeba zostawić ją na kilka godzin, po czym odkurzyć.

  Warto również wietrzyć pluszowy dywan od czasu do czasu – szczególnie w mróz lub bardzo ciepły dzień. Lepiej go jednak nie kłaść bezpośrednio na słońcu, aby nie wypłowiał. Ujemna temperatura wpłynie korzystnie na włókna: usunie nieprzyjemny zapach i zabije bakterie.

  Jeśli pluszowy dywan nie jest zbyt duży, można go wyprać w pralce w niskiej temperaturze.

  Czyszczenie plam na pluszowym dywanie

  Kiedy tylko na pluszowym (i każdym innym) dywanie pojawi się plama, należy działać jak najszybciej. Stare zabrudzenia są dużo trudniejsze do wywabienia niż świeże. Najlepiej upewnić się, jakie są zalecenia producenta, jeśli chodzi o odplamiacze, wybielacze i inne mocne środki czyszczące. Aby sprawdzić samodzielnie, czy dany preparat nie uszkodzi tkaniny, można przeprowadzić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie.

  Najczęściej do wywabiania plam wystarczają płyny do ręcznego prania dywanów. Kluczem jest szybkość reakcji. Należy pamiętać o różnych sposobach czyszczenia powstałych śladów:

  • krew, kawę i atrament zmywa się zimną wodą z płynem do mycia dywanów,
  • czerwone wino trzeba najpierw delikatnie zebrać ręcznikiem, potem zasypać sodą oczyszczoną i po kilku godzinach odkurzyć,
  • gumę do żucia należy podgrzać żelazkiem z generatorem pary i usunąć papierowym ręcznikiem,
  • wosk najpierw przykrywa się papierem i prasuje.

  Kiedy pierwszy raz odkurzyć nowy dywan z pluszu?

  Zawsze po zakupie dywanu należy najpierw go rozłożyć i pozwolić mu „się uleżeć”. Nie powinno się stawiać na nim niczego – niech włókna się rozprostują.

  Przez kilka dni należy odkurzać nowy dywan codziennie. Można do tego wykorzystać miękką szczotkę. W ten sposób łatwo pozbyć się zanieczyszczeń, które mogły się do niego przyczepić w magazynie czy w sklepie.

  Przez pierwsze pół roku zaleca się odkurzać dywan tylko szczotką z włosiem. Później nie ma to już takiego znaczenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?