Gres szkliwiony jest materiałem, który sprawia, że wykonane z niego płytki są szczególnie odporne na wilgoć. W przypadku, gdy podłoga lub ściana pokryte są płytkami z gresu szkliwionego, należy liczyć się z tym, że materiał ten jest podatny na odpryski, dlatego bardzo ważne jest chronienie jego powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Spis treści

  Płytki z gresu szkliwionego to szeroki wybór kolorów i wzorów, dostępne są również w wielu fakturach, np. gres szkliwiony drewnopodobny. Cechuje go niska nasiąkliwość, co mogłoby sugerować, że nie wymaga impregnacji – warto jednak pamiętać, że ten rodzaj zabezpieczenia znacznie poprawia komfort użytkowania powierzchni pokrytych tym tworzywem oraz widocznie przedłuża jej trwałość.

  Co to jest gres szkliwiony?

  Gres szkliwiony jest płytką wykonaną ze szlachetnej kamionki, która po wypaleniu pokrywana jest cienką warstwą szkliwa. Niestety może się ono ścierać, z tego względu podłogi z gresu szkliwionego polecane są w miejscach o małym natężeniu ruchu, np. w łazience lub pokoju. Szkliwienie gresu sprawia również, że jest on bardziej podatny (niż np. gres polerowany) na wyszczerbienia i odpryski, do których może dochodzić nawet wskutek upadku na płytki jakiegoś przedmiotu lub uderzenia w nie. W miejscach szczególnie narażonych na takie uszkodzenia płytki można zabezpieczyć dywanikami lub wykładzinami.

  Impregnacja gresu szkliwionego

  Impregnat do płytek gresowych szkliwionych nie jest konieczny, ponieważ jest to tworzywo o niemal zerowej nasiąkliwości. Można jednak zadbać o pokrytą gresem powierzchnię, impregnując ją, dzięki czemu będzie się znacznie mniej brudziła. Impregnaty działają ochronnie, sprawiając, że wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia nie przywierają z łatwością. Sprzątanie pokrytego impregnatem gresu jest sprawniejsze i szybsze.

  Impregnację gresu można przeprowadzić zarówno przed, jak i po położeniu i zafugowaniu płytek. Bardzo ważne jest dobranie środka przeznaczonego do tego typu powierzchni. Przed impregnacją należy wykonać próbę na niewidocznej części płytek, dzięki czemu można sprawdzić, czy wybrany preparat nie odbarwi lub nie zmatowi pokrytej nim powierzchni.

  Jak czyścić płytki wykonane z gresu szkliwionego?

  Gres szkliwiony wykazuje się mniejszą odpornością na działanie niskich temperatur niż gres polerowany czy techniczny, dlatego lepiej sprawdza się w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Jednocześnie jest to tworzywo o bardzo niskiej nasiąkliwości, z tego względu jest odporny na działanie różnego rodzaju środków chemicznych.

  Czyszczenie płytek z gresu szkliwionego nie jest zadaniem trudnym ani wymagającym okazałego zaplecza technicznego. Ważne jednak jest to, aby systematycznie dbać o wykonane z nich podłogi lub ściany, wówczas nie będzie dochodziło do nagromadzenia zabrudzeń oraz utrwalenia trudnych do usunięcia plam. Gres szkliwiony trzeba regularnie odkurzać. W tym celu doskonale sprawdzają się odkurzacze z funkcją mycia. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ można szybko i bardzo dokładnie wyczyścić daną powierzchnię. Do mycia gresu szkliwionego nie trzeba używać specjalistycznych detergentów, ale warto wykorzystywać takie, które są przeznaczone do pielęgnacji tego rodzaju materiałów. Po odkurzeniu podłogi można ją umyć w tradycyjny sposób, bardzo dobrze sprawdzają się tutaj różnego rodzaju mopy (w szczególności mopy płaskie) i ściereczki z mikrofibry. Aby na czyszczonej powierzchni nie pozostawały nieestetyczne smugi oraz film wynikający z nadmiaru preparatu, trzeba rozpuścić środek czyszczący w wodzie w takiej ilości, która została podana w instrukcji na opakowaniu. Większa niż zalecana ilość płynu nie sprawi, że czyszczona powierzchnia będzie bardziej higieniczna, wręcz odwrotnie, może doprowadzić do powstania zacieków, które finalnie nie będą prezentowały się najlepiej.

  W przypadku konieczności wywabienia plam odpornych na działanie standardowych środków czyszczących trzeba użyć koncentratów o szerokim spektrum działania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego rodzaju preparatów. Gres szkliwiony jest bardzo odporny na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, z tego względu nie trzeba się obawiać, że pod ich wpływem dojdzie do powstania odbarwień lub innych zniszczeń.

  Należy pamiętać, aby w przypadku płytek gresowych nie stosować ostrych narzędzi, np. do zdrapywania zacieków lub utrwalonych zabrudzeń, ponieważ w ten sposób można nie tylko porysować powierzchnię, ale również doprowadzić do widocznych i z czasem pogłębiających się odprysków.

  Rysy na gresie szkliwionym – jak je usunąć?

  W przypadku, gdy dojdzie do zarysowań spowodowanych np. gumową podeszwą, można starać się je usunąć za pomocą jednej z domowych metod. Takie rysy znakomicie czyści zwykła gumka do ścierania. Po wytarciu nią zabrudzenia trzeba dokładnie usunąć wszelkie pozostałości, aby nie spowodowały dodatkowych plam. Gumki mają różny poziom ścierności, dlatego dla bezpieczeństwa najlepiej wypróbować ją na małej, niewidocznej powierzchni płytki i upewnić się, czy nie zetrze cienkiej warstwy szkliwa.

  W przypadku, gdy gumka nie spełni swojej funkcji, można użyć roztworu sody oczyszczonej: 2 łyżeczki sody rozpuszczone w 1 łyżce ciepłej wody. Tak przygotowaną pastę należy rozprowadzić na zabrudzeniu i delikatnie wetrzeć, zostawić na 5 minut, a następnie usunąć preparat wraz z rysą wilgotną ściereczką. Systematyczna pielęgnacja, impregnacja gresu szkliwionego oraz natychmiastowe reagowanie w przypadku uszkodzeń to podstawy prawidłowego dbania o płytki wykonane z gresu szkliwionego. Dzięki takim zabiegom pokryte nimi powierzchnie będą wyglądały estetycznie, a ich wymiana długo nie będzie konieczna.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4