Panele PVC (potocznie acz niewłaściwie zwane PCV) łatwo utrzymać w czystości. Ich sprzątanie nie wymaga wiele czasu. Wystarczy użyć szczotki, wilgotnej szmatki bądź mopa, a większe zabrudzenia potraktować specjalnym środkiem do czyszczenia gumowych powierzchni lub skorzystać z profesjonalnego automatu szorującego.

Spis treści

  PVC (z ang. Poli Vinyl Chloride) to polichlorek winylu (polski skrót PCW), czyli popularne tworzywo sztuczne stosowane głównie w budownictwie. Powstają z niego m.in. panele podłogowe, ścienne, sufitowe. Panele boazeryjne PVC świetnie sprawdzają się jako materiał do wykańczania wnętrz. Ich zaletą jest przede wszystkim odporność na zarysowania oraz działanie wilgoci, grzybów, pleśni, a także wysoka trwałość i izolacja zarówno akustyczna, jak i termiczna. Panele PVC (potocznie nazywane panelami PCV) są również uniwersalnym tworzywem, ponieważ można montować je na ścianach, na podłodze, suficie, a nawet wykorzystywać jako elewację na zewnątrz domu.

  Jak pielęgnować panele PVC podłogowe?

  Przed myciem właściwym paneli PVC należy przeprowadzić czyszczenie wstępne – najlepiej odkurzaczem – i pozbyć się wszelkiego kurzu, pyłu i piasku z ich powierzchni. Należy jednak pamiętać, że świeżo położona podłoga nie powinna być czyszczona na mokro przez przynajmniej 3 dni od dnia montażu. Do mycia paneli można zastosować zwykły neutralny środek myjący dostępny w każdym sklepie gospodarstwa domowego bądź bardziej profesjonalny preparat przeznaczony specjalnie do stosowania na podłogi wykonane z tworzyw sztucznych. Tego typu produkt zawiera odpowiednią mieszankę polimerów, które nie tylko skutecznie czyszczą powierzchnię, ale również zapewniają jej połysk, tworząc antypoślizgową powłokę oraz ochronę przed osadzaniem się brudu czy uszkodzeniami mechanicznymi.

  Na panele podłogowe PVC o bardzo dużej powierzchni i silnych zabrudzeniach można zastosować specjalny automat szorujący, czyli tzw. szorowarkę do posadzek, najlepiej z czerwonym padem szczotkowym stworzonym do polerowania twardych powierzchni, np. betonu malowanego, żywicy epoksydowej, a także paneli PVC. Brudną wodę wystarczy zebrać gumowym zbieraczem, a następnie przemyć powierzchnię czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Częstotliwość stosowania szorowarki zależy przede wszystkim od intensywności zabrudzeń i ich powierzchni, nasilenia użytkowania paneli w danym miejscu, jak również wymogu standardów higienicznych, zwłaszcza w miejscach publicznych, np. przychodniach, poradniach, sklepach.

  Panele PVC elewacyjne

  PVC służy również jako materiał do wykonywania elewacji. W budownictwie często korzysta się wówczas z sidingu, czyli modyfikowanego PVC, który przy odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu dobrze prezentuje się przez lata. Dodatkowo zewnętrzne panele z tworzywa sztucznego przypominają drewnianą boazerię i stanowią popularne wykończenie domu. Siding to bardzo elastyczne wykończenie elewacji, odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenie mechaniczne. Tworzywo nie wymaga stałej konserwacji, jednak należy je regularnie oczyszczać, aby prezentowało się estetycznie.

  Zewnętrzne panele PVC narażone są na ciągłe zmiany temperatur, deszcz, śnieg czy słońce. Na ich powierzchni zatem kurz, pył i brud będzie osadzał się w większych ilościach, co powoduje nagromadzenie osadu, tworzenie się mchu, glonów czy nieestetycznych nalotów, dlatego tak ważne jest, aby elewację czyścić regularnie.

  Do prac porządkowych najlepiej wykorzystać zwykłą szczotkę o miękkim włosiu, które swobodnie wniknie między panele i strukturę tworzywa, skutecznie czyszcząc zanieczyszczenia, które się tam nagromadziły. Do mycia elewacji na wysokości sprawdzi się szczotka teleskopowa. Nie ma wówczas potrzeby korzystania z drabiny czy specjalnych podnośników. Panele PVC drewnopodobne nie powinny być czyszczone w temperaturze powyżej 60℃, ponieważ może to powodować falowanie i odkształcanie się sztucznego tworzywa. Z kolei używanie myjki wysokociśnieniowej grozi naruszeniem zatrzasków, jakie łączą poszczególne panele PVC. Rozszczepienie elewacji prowadzi do nieodwracalnych zmian, niekiedy do konieczności montażu paneli na nowo.

  Zewnętrzne panele PVC – mycie krok po kroku

  Bezpiecznym i skutecznym sposobem na mycie zewnętrznych drewnopodobnych paneli PVC jest użycie miękkiej szczotki oraz wody demineralizowanej o temperaturze nieprzekraczającej 55℃. Włosiem szczotki wystarczy poruszać pod kątem rozwartym względem mytej powierzchni. Miękkie włosie skutecznie usunie nagromadzony na elewacji osad, mech i brud. Czyszcząc panele z sidingu, należy uważać na środki chemiczne. Lepiej zrezygnować z detergentów o silnym działaniu wybielającym czy przeciwgrzybiczym, ponieważ ich częste stosowanie może uszkodzić strukturę paneli i powodować nieodwracalne odkształcenia.

  Jak wyczyścić białe panele PVC?

  PVC to tworzywo odporne na wilgoć, dlatego sprawdza się jako wykończenie wnętrz o dużej wilgotności, np. łazienek. Dodatkowo użycie jasnych paneli PVC w łazience może optycznie powiększyć małą przestrzeń. W łazienkach często korzysta się z białego koloru paneli, na których niestety bardziej widać brud, dlatego należy je regularnie czyścić. Na rynku dostępne są specjalne środki do mycia białego PVC. Ich mieszanka składników aktywnych nie wchodzi w reakcje ze sztucznym tworzywem i jest skutecznym i bezpiecznym dla powierzchni sposobem na pozbycie się brudu, a tym samym zadbanie o nieskazitelną biel w łazience. Dodatkowo preparaty tego typu pozostawiają na czyszczonej powierzchni warstwę ochronną i antystatyczną, która zabezpiecza przed ponownym osadzaniem się brudu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?