Przyczyną powstawania kamienia na żelazku jest zbyt twarda woda. Aby zapobiec temu zjawisku, należy używać wody destylowanej. Jak odkamienić żelazko, kiedy osad zaczyna brudzić ubrania?

Spis treści

  Kamień na żelazku to jeden z najpopularniejszych problemów tego sprzętu. Na jego rozwój wpływa twarda woda wlewana do zbiorniczka urządzenia. Jak odkamienić żelazko parowe?

  Kamień w żelazku – przyczyny

  Małe sprzęty AGD są niezbędne w każdym domu, dlatego zawsze powinny spełniać swoje podstawowe funkcje. Niestety nieprawidłowe użytkowanie urządzeń sprawia, że przestają funkcjonować, jak należy. Przyczyną uszkodzenia żelazka może być twarda woda, źle dopasowana temperatura do materiału, a nawet długa przerwa w użytkowaniu. Jednym z największych problemów żelazek jest nieestetyczny kamień, który ma niekorzystny wpływ na prasowane ubrania. Przyczyną kamienia jest przede wszystkim zbyt twarda woda wlewana do zbiornika żelazka. Gromadzący się tam kamień zaburza pracę żelazka i zmniejsza jego wydajność. Kamień utworzony z magnezu i wapnia doprowadza do powstawania kleistej i lepkiej struktury, która zapycha kanaliki żelazka i powierzchnię stopy. W związku z tym nasuwa się pytanie: jak odkamienić żelazko?

  Domowe sposoby odkamieniania

  Odkamienianie żelazka jest mało skomplikowanym zabiegiem, dlatego każdy z nas wykona go samodzielnie. W walce z kamieniem pomagają domowe metody, środki chemiczne oraz dodatkowe funkcje żelazka. Należy pamiętać, że nieoczyszczone urządzenie prowadzi do zaburzeń pracy żelazka i zmniejszenia jego efektywności. W związku z tym, czym odkamienić żelazko? Najpopularniejszą metodą na kamień jest zastosowanie mieszanki z octu i wody wymieszanych w proporcjach 1:1. Roztwór należy utworzyć w misce lub butelce, żeby namaczanie ściereczki było wygodne. Następnie wystarczy przetrzeć stopę żelazka, a ewentualne zabrudzenia doczyścić patyczkiem higienicznym lub wacikiem. Wyjątkowo silny kamień należy przetrzeć samym octem, a następnie gąbką namoczoną wodą. W równie łatwy sposób czyścimy zbiornik na wodę. Wystarczy wlać do niego ocet, ustawić maksymalną temperaturę i włączyć funkcję parowania. Teraz należy uprasować jakikolwiek materiał, na którym zbierze się osad. Tę samą czynność należy wykonać z wodą, dzięki której pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu octu. W trakcie odkamieniania żelazka parowego należy otworzyć okno, ponieważ zapach produktu będzie dość intensywny. Innym skutecznym środkiem czyszczącym jest kwasek cytrynowy.

  Jak odkamienić żelazko parowe?

  Nowoczesne żelazka parowe nie wymagają stosowania specjalnych mieszanek do osadzającego się kamienia. Usuwaniem osadu z żelazka zajmują się dodatkowe funkcje. Odkamienianie stacji parowej większości urządzeń polega na napełnieniu zbiornika wodą, ustawieniu maksymalnej temperatury i włączeniu odpowiedniej funkcji. Wystarczy poruszać energicznie żelazkiem i opróżnić wodę oraz kamień, a następnie wyczyścić stopę na tkaninie. Jak odkamienić żelazko z generatorem pary? Ciekawym rozwiązaniem na usuwanie kamienia z urządzenia jest szufladka antywapienna montowana w nowoczesnych żelazkach. Brak ciemnych plam na ubraniach gwarantuje specjalny pojemnik, w którym zbierają się cząsteczki kamienia. Za odkamienianie żelazka odpowiada m.in. funkcja Calc Collector. Żelazka uzupełnione o ten system w bardzo łatwy sposób usuwają zalegający kamień, dzięki czemu praca ze sprzętem jest efektywna, a opróżnianie kamienia bardzo łatwe. Do nowoczesnych urządzeń z funkcją Calc Collector zaleca się stosowanie mieszanki wody z kranu z destylowaną w proporcji 1:1. System antywapienny to doskonałe rozwiązanie, które zapobiega osadzaniu się szkodliwego kamienia m.in. w kanalikach urządzenia. Żelazko z funkcją odkamieniania zapewnia dłuższą żywotność generatora i oszczędza nasz czas na żmudne czyszczenie, poza tym praca generatora z Calc Collector jest niezwykle prosta. Zebrane w szufladce drobinki kamienia należy opróżnić po wyłączeniu i ostygnięciu żelazka. Później wystarczy wyjąć ze sprzętu demontowany zbiornik na osad wapienny, usunąć kamień i przepłukać go pod strumieniem wody oraz ponownie włożyć szufladkę.

  Zapobieganie kamienia w żelazku

  Istnieją metody, które chronią sprzęty AGD przed rozwojem kamienia. Kluczową zasadą jest stosowanie odpowiedniego płynu do zbiornika żelazka, a więc wody z kranu lub destylowanej, w zależności od zaleceń producenta. Urządzenie należy czyścić co najmniej raz w miesiącu. Jeśli żelazko ma zawór odkamieniający – należy go wyjąć i umieścić w szklance z roztworem stworzonym z wody i cytryny lub octu. Po dwóch godzinach zawór należy opłukać i umieścić ponownie w żelazku. Aby zapobiec rozwojowi kamienia, należy zawsze opróżnić zbiornik z wodą i ustawić żelazko pionowo. Stopę żelazka należy czyścić wilgotną gąbką nawet wtedy, gdy jeszcze jest ciepła. Stopa z powłoką samoczyszczącą jest wrażliwa na uszkodzenie, dlatego nie powinno się stosować środków do czyszczenia żelazek.

  Detergenty odkamieniające żelazko

  Oprócz domowych sposobów i funkcji nowoczesnych urządzeń dostępne są specjalne odkamieniacze, czyli produkty chemiczne służące do walki z osadem. Najczęściej w składzie detergentów znajdziemy kwasek cytrynowy, który skutecznie usuwa kamień i oczyszcza żelazko, a poza tym wydłuża żywotność sprzętu i zapobiega korozji. Do odkamieniania żelazka ze stacją parową służą specjalne środki antywapienne, które należy rozcieńczyć z wodą i przepuścić przez urządzenie. Należy pamiętać, że środków chemicznych nie wolno mieszać i stosować z gorącą wodą oraz aplikować bez zachowania środków bezpieczeństwa.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4