Krochmalenie pozwala na wygładzenie i usztywnienie różnego rodzaju materiałów. Krochmal domowej roboty jest bardzo prosty do przygotowania. Musisz tylko wiedzieć, jak dobrać proporcje skrobi i wody do pożądanej sztywności tkaniny.

Spis treści

  Najsilniejszy domowy krochmal może usztywnić tkaninę w taki sposób, że twardością będzie przypominała tekturę. Przy mniejszych stężeniach efektem będzie wygładzenie tkaniny.

  Co to jest krochmal?

  Krochmal to mieszanka skrobi roślinnej z wodą. Ma konsystencję kisielu, który po zastygnięciu usztywnia tkaniny. Stosuje się go do płukania lub po praniu. Po nałożeniu krochmalu na tkaninę należy ją delikatnie wysuszyć, a następnie wyprasować.

  Najwygodniejszy jest krochmal w sprayu, a najbardziej tradycyjną metodą jest moczenie rzeczy w misce wypełnionej krochmalem. Krochmal domowej roboty można wykorzystywać na obydwa sposoby. Przy pierwszym z nich trzeba jedynie pamiętać, aby regularnie potrząsać butelką z rozpylaczem, by skrobia nie opadała na dno.

  Jakie tkaniny najczęściej się krochmali?

  Krochmali się tkaniny, które powinny zachować pewną sztywność oraz takie, które nie muszą lub nie powinny być zbyt chłonne, czyli np.:

  • poszewki pościelowe i prześcieradła (przy niewielkim stężeniu krochmalu pościel jest bardziej „szeleszcząca” w dotyku i zdecydowanie dłużej pozostaje niepomięta),
  • koszule (usztywnia się szczególnie kołnierzyki i mankiety, ale reszta koszuli też będzie korzystniej wyglądać, a także mniej chłonąć pot i lekkie zabrudzenia),
  • obrusy i serwetki (warto wykrochmalić białe obrusy przed świętami, aby dłużej wyglądały świeżo na stole),
  • firanki,
  • bluzki i spodnie (szczególnie lniane, które po potraktowaniu krochmalem zdecydowanie mniej się mną),
  • ozdoby choinkowe robione na szydełku.

  Krochmali się jedynie rzeczy zrobione z bawełny lub lnu. Nie krochmali się tkanin takich jak flanela, satyna i wszelkie tkaniny syntetyczne. Raczej unika się krochmalenia ręczników i ścierek ze względu na pogorszenie ich chłonności.

  Jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej?

  Składniki na mocny krochmal (np. do usztywniania szydełkowych ozdób choinkowych):

  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 litr wody (najlepiej destylowanej lub z kranu, jeśli jest miękka).

  Przygotowanie:

  1. Wlej do garnka większość wody (zostaw pół szklanki).
  2. Zagotuj wodę w garnku. W tym czasie wymieszaj dokładnie 2 łyżki mąki ziemniaczanej w pozostałej wodzie (najlepiej, aby była w temperaturze pokojowej). Dokładnie wymieszany płyn powinien wyglądem przypominać mleko.
  3. Odstaw garnek z gazu i powoli dolewaj do wrzącej wody mieszankę z mąką ziemniaczaną. Energicznie mieszaj, aby nie powstały grudki.

   

  Inne proporcje krochmalu z mąki ziemniaczanej:

  • krochmal do pościeli i obrusów: 1 łyżka mąki na 1 litr wody,
  • krochmal do ubrań: 1 łyżeczka mąki na 1 litr wody.

  Jak przygotować domowy krochmal z ryżu?

  Aby zrobić krochmal z ryżu, ugotuj 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody. Do krochmalenia wykorzystaj odcedzoną wodę z gotowania. Krochmal w takim stężeniu nadaje się do całkowitego usztywnienia tkaniny. Możesz go także rozrzedzić:

  • do krochmalenia obrusów i pościeli: 1 szklankę krochmalu z ryżu wymieszaj z 2 szklankami wody,
  • do krochmalenia ubrań: 1 szklankę krochmalu z ryżu wymieszaj z 4 szklankami wody.

  Jak zrobić „krochmal” z cukru?

  „Krochmal” cukrowy nie wykorzystuje skrobi, nie jest więc tak naprawdę krochmalem. Można go jednak z powodzeniem wykorzystywać do usztywniania tiulu i szydełkowych robótek.

  Składniki:

  • 4 łyżki wody,
  • 4 łyżki cukru.

  Przygotowanie:

  1. Zagotuj wodę.
  2. Rozpuść w niej cukier.
  3. Nieco przestudź i włóż do „krochmalu” rzeczy, które chcesz mocno usztywnić.

  Jak krochmalić firany, obrusy i ubrania?

  Najbardziej tradycyjną metodą zastosowania krochmalu jest moczenie w nim tkanin. Jak to dokładnie zrobić?

  1. Nalej krochmal w odpowiednio dobranym stężeniu do miski.
  2. Wkładaj po jednej lub kilka niewielkich rzeczy i delikatnie wymieszaj. W ten sposób zapewnisz równomierne nakrochmalenie (i usztywnienie) całej powierzchni tkaniny.
  3. Delikatnie odciśnij tkaninę z krochmalu.
  4. Powieś ją, aby lekko przeschła.
  5. Kiedy będzie jeszcze wilgotna, zacznij prasowanie.

  Drugim sposobem jest wykorzystanie pustej butelki ze spryskiwaczem. W tym przypadku możesz spryskać wysuszone tkaniny po praniu (dbając, by pokryć całą powierzchnię materiału) i od razu zacząć prasować.

  Prasowanie po krochmaleniu – porady

  Pamiętaj, aby przy prasowaniu ustawić temperaturę odpowiednią do danego rodzaju tkaniny. Jeśli będzie zbyt wysoka, ryzykujesz wypaleniem dziury, bo krochmal lubi się przypalać. Ryzyka zniszczenia tkaniny można uniknąć, wykorzystując żelazko z generatorem pary lub stojącą stację parową. Te coraz popularniejsze w domu sprzęty pozwalają na prasowanie parowe także w pionie, bez deski do prasowania. Najlepsze modele same dopasowują temperaturę pary do prasowanej powierzchni.

  W przypadku firanek lub zasłon najlepiej rozwieszać je wykrochmalone i lekko wilgotne, a po powieszeniu wyprasować je w pionie żelazkiem z generatorem pary lub stacją parową. Wtedy cały proces jest najmniej pracochłonny. Przy dobrym generatorze pary użycie krochmalu może być już właściwie niepotrzebne. Zależy to jednak od naszych indywidualnych preferencji co do sztywności materiału.

  Kiedy nie warto krochmalić?

  Krochmalenie pozwala nadać tkaninom pożądaną sztywność i gładkość. Jego wadą jest to, że jest dość pracochłonne.

  Krochmal sprawia, iż na powierzchni tkaniny mogą namnażać się roztocza. Dla alergików zdecydowanie lepsze jest po prostu prasowanie (najlepiej przy użyciu gorącej pary), które usunie bakterie i zapachy, a także odpowiednio wygładzi materiał. Najwygodniejszą opcją są żelazka stojące lub z generatorami pary – można nimi prasować np. wiszące na karniszu firany czy ubranie na wieszaku. Przy nowoczesnych żelazkach działających za pomocą pary krochmalenie jest w zasadzie zbędne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?