Dobrej jakości płaszcz wełniany może służyć przez wiele lat. O ponadczasowe kroje należy zatem dbać ze szczególną starannością. Jak je pielęgnować i prasować, by na długie lata cieszyły oko i ogrzewały w zimowe dni?

Spis treści

  O ubrania z wełny należy odpowiednio dbać. Materiał ten ma wiele zalet, ponieważ jest odporny na pochłanianie zapachów, a wilgoć nie wnika głęboko w jego strukturę. Wełniane płaszcze zimowe są nie tylko wyjątkowo ciepłe, ale i eleganckie. Wiedza o tym, jak postępować z taką odzieżą, ułatwi jej czyszczenie i konserwację. Wbrew wszelkim opiniom jej pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca czy kłopotliwa.

  Jak prasować wełnianą odzież?

  Prasowanie wełnianych płaszczy czy swetrów nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli ubranie jest mocno wygniecione, zaleca się wygładzanie go na lewej stronie przy użyciu żelazka parowego, np. Tefal Pro Express Care. Temperatura sprzętu nie powinna przekraczać 150°C. Ustawienie wyższej może grozić przybraniem przez wełnę nieestetycznie wyglądającego połysku. Dodatkowo niszczy to delikatne włókna materiału, a całego procesu praktycznie nie da się odwrócić.

  Wełniane płaszcze damskie, ze względu na ich długość, najlepiej prasować w pionie. Doskonale nadadzą się do tego stojące żelazka parowe, np. Tefal Pro Style Care. W przypadku używania tradycyjnego sprzętu należy postępować według określonych zasad. Przede wszystkim do pojemnika należy wlać wodę destylowaną. Na prasowany materiał powinno się położyć także lekko wilgotną ściereczkę, najlepiej z lnu lub bawełny. Żelazko nie powinno sunąć po materiale, a jedynie delikatnie je dociskać, do momentu, aż ściereczka będzie sucha.

  W podróży z kolei, jeśli nie ma się do dostępu do żelazka parowego, płaszcz można powiesić na wieszaku w łazience. Gorąca para wydobywająca się spod prysznica w trakcie kąpieli rozprostuje włókno. W lekko wilgotną noc wełniane ciuchy można też powiesić na balkonie. Rano wszystkie zagniecenia powinny zniknąć.

  Co ważne, jeśli ma się do czynienia z tzw. żywą wełną, to pod żadnym pozorem nie wolno jej prasować za pomocą pary. W ten sposób można doprowadzić do sfilcowania się materiału. Najlepiej wówczas położyć na materiale dwie warstwy bawełnianych chusteczek i delikatnie przykładać do nich ciepłe żelazko.

  Zasady pielęgnacji wełny

  Każdy, kto posiada chociaż jeden wełniany płaszcz, wie dobrze o tym, że nie jest to materiał, który łatwo się brudzi. Nadmierny kurz, sierść zwierząt można bez problemu usunąć za pomocą szczotki z naturalnego, najlepiej miękkiego włosia. Czasami takie funkcje doskonale spełnia również wałek czyszczący. Nie zaleca się, aby często prać wełniane ubrania. Jeśli istnieje taka potrzeba, najlepiej oddać je do profesjonalnej pralni.

  Po długim noszeniu odzienia z wełny na jego powierzchni mogą gromadzić się drobne kłaczki i supełki. Aby nie zniszczyć ciągłości włókien i nie uszkodzić całej struktury, nie zaleca się wyciągania ich na siłę z płaszcza. W celu pozbycia się nieelegancko wyglądających zmechaceń z powodzeniem można użyć specjalnej golarki do wełny (lub takiej zwykłej). Można je również bez większego problemu usunąć kostką pumeksu. Lepiej jednak nie pocierać materiału zbyt mocno.

  Po sezonie zimowym wszystkie wełniane ubrania należy przechowywać w szafie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby były one czyste i suche. Płaszcze można zabezpieczyć folią ochronną i dodać do nich woreczek z suszoną lawendą. Najlepiej wieszać je na porządnych drewnianych wieszakach. Tylko one są w stanie udźwignąć ten ciężar. Plastikowe nie nadają się do tego.

  Co około pół roku warto sprawdzać też stan ubrań i wietrzyć je. Częstym problemem są mole, które żywią się przede wszystkim naturalnymi włóknami, mimo że nie są zdolne do ich trawienia. Mogą jednak zniszczyć płaszcze i swetry. Warto powiesić więc w szafie specjalne saszetki przeciw owadom, które dostępne są w każdej większej drogerii. Pachnący, roślinny woreczek również się sprawdzi – mole nie lubią bowiem intensywnych zapachów.

  Czego nie robić z wełnianą odzieżą?

  Istnieje kilka czynności pielęgnacyjnych oraz czyszczących, które nie sprawdzają się w przypadku wełnianych płaszczy czy swetrów. Oto kilka z nich:

  • Wełnianej odzieży nie powinno się prać w pralce – silne wirowanie może odkształcić materiał. Najlepiej wybrać wówczas opcję „pranie ręczne” lub oddać ulubiony ciuch do profesjonalnej pralni. Jest to dobre posunięcie, szczególnie gdy nie jest się pewnym, czy pralka nie zniszczy włókien płaszcza.
  • Do delikatnego prania wełny należy dodać płyn z lanoliną.
  • Jeśli doszło do skurczenia się odzieży, można delikatnie rozciągnąć ciuch tylko wówczas, gdy materiał jest jeszcze wilgotny.
  • Podczas szczotkowania płaszczy należy wykonywać ruchy zgodne z kierunkiem włosa.
  • Należy dokładnie czytać metki dołączone do wełnianych ubrań. Producent zamieszcza na nich instrukcje dotyczące zalecanej pielęgnacji i czyszczenia.

  Zalety wełnianych płaszczy

  Dlaczego kupno wełnianej odzieży wierzchniej jest zawsze dobrym pomysłem? Wełna jest jednym z tych materiałów, które były, są i będą zawsze modne. Klasyczne kroje długich, zimowych płaszczy mogą służyć nawet przez kilka dekad. Ponadto tkanina ta świetnie izoluje przed niskimi temperaturami, nie elektryzuje się i odprowadza wilgoć. Co więcej, nie pochłania zapachów z otoczenia, jest elastyczna i miękka w dotyku. Inną zaletą wełnianych ciuchów jest to, że nie gniotą się one tak szybko, jak te wykonane z materiałów bawełnianych czy lnianych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?