Slime (potocznie nazywany „glutem” ze względu na charakterystyczną konsystencję) stanowi doskonałą zabawkę dla dzieci. Jednak masa ta jest dość trudna do wyczyszczenia, szczególnie z dywanu czy wykładziny. Sprawdź, jak powinno wyglądać sprzątanie po slime!

Spis treści

  Kreatywna masa plastyczna nazywana z angielskiego slime lub bardziej swojsko „glutem”, może pozostawiać ślady na meblach, podłodze i ścianach. Aby się ich pozbyć, potrzebna będzie soda oczyszczona, ocet, dobry odkurzacz i kilka dodatkowych akcesoriów.

  Co to jest slime?

  Masa slime to ciągnąca się substancja, przypominająca śluz lub gęsty kisiel. Zabawa polega głównie na jej zgniataniu i rozciąganiu, dzieleniu i łączeniu, wydmuchiwaniu z niej balonów, a także – niestety – na przyklejaniu jej do różnych powierzchni.

  Slime nie jest przeznaczony dla małych dzieci, które mogą kolorową substancję wkładać do buzi! Starszym również należy przypominać o ostrożności przy zabawie z masą i o umyciu rąk po jej zakończeniu.

  Aby ułatwić sobie późniejsze sprzątanie domu, warto ograniczyć miejsce gier do jednego kącika w pokoju oraz rozłożyć wokół folię malarską.

  Jak samodzielnie zrobić slime?

  Istnieje wiele różnych przepisów na domowy slime. Wersja pierwsza jest popularniejsza, jednak wymaga użycia boraksu.

  Składniki na slime z boraksem

  • 1 i ½ szklanki wody,
  • 1 łyżka boraksu,
  • 2 małe tubki kleju szkolnego (białego).

  Przepis na slime z boraksem

  • Zmieszaj pół szklanki wody z łyżką boraksu.
  • Zmieszaj w szklance wody oba kleje.
  • Połącz wszystko razem.

  Składniki na slime z płynem do soczewek

  • 50 ml kleju w płynie (bezbarwnego),
  • 2 łyżki płynu do soczewek,
  • 2 łyżki sody oczyszczonej.

  W tym przypadku wszystkie składniki się po prostu miesza. Do slime dodaje się barwniki spożywcze, które mogą być źródłem późniejszych zabrudzeń.

  Gotową masę do zabawy można także kupić w sklepie.

  Sprzątanie domu po zabawie z masą slime

  Slime z wykładziny i dywanu usuwa się za pomocą octu. Najpierw najlepiej jest zebrać nadmiar masy dłońmi lub chusteczkami nawilżanymi. Potem namacza się powierzchnię octem i zostawia na kilka minut (najbezpieczniej jest najpierw przeprowadzić próbę na niewidocznym kawałku tkaniny). Pozostałości można usunąć ręcznikiem. Dywanu nie trze się, aby substancja nie weszła głębiej w wykładzinę. Po wyschnięciu chodnik najlepiej jest dokładnie odkurzyć. 

  Aby wyciągnąć resztki slime z włosów, również można wykorzystać działanie octu. Po nałożeniu go i odczekaniu kilku minut – zwyczajnie głowę należy umyć.

  Czym wyczyścić z kolei meble lakierowane? Plamę najlepiej posypać gęstą pastą z sody i wody i odczekać kilka godzin. Potem zetrzeć.

  Wygodnym sposobem na pozbycie się slime z dywanów, wykładzin i tapicerki jest też odkurzacz piorący. Takie sprzątanie wymaga zdecydowanie najmniej czasu i wysiłku.

  Czyszczenie plam po slime z podłóg i ścian. Odkurzacz, soda oczyszczona i…

  Plamy ze slime ze ścian i sufitów wywabia się za pomocą pasty z wody i sody oczyszczonej. Trzeba powoli dodawać wodę do sody i mieszać, aż uzyska się konsystencję podobną do pasty do zębów. Potem nakłada się ten roztwór bezpośrednio na tłustą plamę. Trzeba poczekać ok. 2 godzin, aż pasta wyschnie. Potem najlepiej wytrzeć substancję za pomocą miotełki. Na podłodze można zostawić szufelkę, aby złapać wszystkie opadające drobinki. W takim przypadku sprawdzi się także odkurzacz z filtrem wodnym – nie będzie trzeba się martwić o resztki wilgoci ani o to, że soda rozsypie się po kątach.

  Aby usunąć plamy po slime z podłogi, również warto zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną. Tym razem jednak najlepiej pokryć ślady grubą warstwą proszku. W przypadku przeciągów lub biegających zbyt blisko zabrudzeń dzieci trzeba zabezpieczyć powierzchnię, np. przy użyciu folii do pieczenia i niezbyt mocnej taśmy klejącej (folię do podłogi można także przytwierdzić za pomocą ciężarków lub po prostu cięższych przedmiotów). Po kilku godzinach odsłania się folię i wciąga sodę odkurzaczem. Tym razem nie musi to być odkurzacz wodny, wystarczy sprzęt tradycyjny, a nawet model ręczny. Ten sposób jest także odpowiedni do wyczyszczenia plam z drewnianych podłóg.

  Zamiast sody oczyszczonej można użyć także mąki kukurydzianej lub zwykłej, a także zasypki dla niemowląt.

  Jak usunąć slime z ubrań?

  Aby pozbyć się slime z ubrań, trzeba najpierw zebrać dłońmi to, co się da (sprawdzają się także chusteczki nawilżane dla dzieci, a nawet linijka czy plastikowy nożyk). Następnie moczy się plamę w wodzie, ewentualnie z dodatkiem kilku łyżek octu. Skuteczny będzie także płyn do mycia naczyń. Dopiero potem można zabrudzoną rzecz wrzucić do pralki. Niekiedy konieczne może być kilkukrotne pranie.

  Warto pamiętać, aby nie wkładać zabrudzonych masą ubrań do suszarki bębnowej, dopóki nie będzie pewności, że wszystkie fragmenty slime zostały dokładnie usunięte. W przeciwnym wypadku utrwali się plamy.

  Niestety, może się okazać, że wszystkie sposoby na pozbycie się uciążliwych zabrudzeń trzeba będzie powtórzyć kilka razy.

  Jaki odkurzacz wybrać do sprzątania po dziecięcych zabawach kreatywnych?

  Dobrym rozwiązaniem może okazać się dobry, bezprzewodowy odkurzacz stojący z elektroszczotką (to rodzaj turboszczotki, ale z napędem). Ten rodzaj końcówki będzie w stanie wyciągnąć zaschnięte kawałki slime nawet z grubego dywanu. Takie możliwości ma m.in. model Tefal Air Force 360 3w1. Dodatkowy moduł ręczny (przypominający zaawansowany odkurzacz ręczny) przyda się przy zaschniętych kawałkach masy na tapicerce mebli.

  Wszelkie zabrudzenia po kreatywnych zabawach wymagają odkurzacza o dużej mocy. Sprzęty bezworkowe nie tracą siły ssania nawet przy wypełnionym pojemniku na zanieczyszczenia, dlatego dobrze sprawdzą się w takich sytuacjach. Warto zwrócić uwagę na to, by skuteczność odkurzacza wynosiła co najmniej 4A.

  Przy wilgotnych plamach na podłodze, wykładzinach i tapicerowanych meblach przyda się z kolei odkurzacz z funkcją mycia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1