Niedrożny nos bez kataru to często objaw przesuszenia śluzówki, którego przyczyną może być zanieczyszczone powietrze. Nierzadko powodem jest też problemem z zatokami, alergią oraz niedawno przebytym przeziębieniem. Niezależnie od przyczyny warto podjąć kroki w celu zlikwidowania problemu zatkanego nosa, ponieważ może on być nie tylko źródłem długotrwałego dyskomfortu, ale również infekcji.

Spis treści

  Suche powietrze, smog oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach to czynniki bardzo negatywnie wpływające na stan śluzówki nosa i prowadzące do niekomfortowego uczucia zatkanego nosa bez kataru. Kurz, pył i dym papierosowy można wyeliminować przy pomocy oczyszczaczy powietrza, które obecnie stają się artykułami pierwszej potrzeby.

  Zatkany nos bez kataru – objawy i skutki

  Zadaniem nosa jest ogrzewanie, nawilżanie i oczyszczanie powietrza dostającego się do organizmu. Znajdujący się w tym narządzie w niewielkiej ilości śluz zatrzymuje drobnoustroje, dlatego długotrwałe uczucie suchości w nosie może prowadzić do rozwoju infekcji. Najczęściej występującymi objawami towarzyszącymi zatkanemu nosowi bez wydzieliny są:

  • uczucie dyskomfortu przy oddychaniu,
  • zaburzenie węchu i smaku,
  • zadyszka,
  • oddychanie przez usta,
  • sapanie,
  • ból wewnątrz nosa,
  • obecność strupów i nadżerek (małych ran) na śluzówce nosa,
  • bezdech senny.

  W sytuacji przewlekle zatkanego nosa bez kataru może niestety dochodzić do poważnych konsekwencji, np. trwałego upośledzenia zmysłu powonienia, zapalenia zatok, gardła oraz uszu, infekcji krtani, oskrzeli i płuc.

  Przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru

  Przyczyny zatkanego nosa mogą być różne, do najczęstszych należą:

  • suche i zanieczyszczone powietrze,
  • infekcja górnych dróg oddechowych,
  • urazy mechaniczne,
  • zespół suchego nosa,
  • alergie,
  • astma,
  • nawracające i częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • przewlekłe zapalenie zatok nosowych,
  • zaburzenia hormonalne, np. w przebiegu menopauzy, w ciąży, w niedoczynności tarczycy,
  • wady wrodzone, np. skrzywiona przegroda nosowa,
  • obecność guzków w przewodach nosowych, czyli polipów,
  • niedobory witamin – w szczególności witaminy A oraz witamin z grupy B,
  • nowotwory.

  W bardzo rzadkich przypadkach zablokowany nos bez kataru może być objawem tzw. zespołu pustego nosa. Występuje on u osób, które zostały poddane zabiegowi chirurgicznego usunięcia dolnej małżowiny nosowej, oraz chorują na kiłę i reumatoidalne zapalenie stawów. Ważne jest również, aby zwracać szczególną uwagę na zatkany nos bez wydzieliny u dzieci, ponieważ taka sytuacja może nawet doprowadzić do uszkodzeń słuchu i zaburzeń rozwoju mowy.

  Zablokowany nos bez kataru a stan powietrza

  Uczucie zatkanego nosa bez kataru może być konsekwencją złej jakości powietrza. Fruwające pyłki, kurz oraz smog prowadzą do podrażnienia znajdujących się w nosie rzęsek, w rezultacie ich funkcje oczyszczania powietrza zostają upośledzone i dochodzi do zaburzeń oddychania. Nos może się też blokować z powodu drażniących oparów oraz pyłów. Na takie zagrożenia narażeni są przede wszystkim pracownicy branży chemicznej, ale również sprzedawcy w perfumeriach.

  Stan powietrza wpływa także na pojawienie się tzw. zespołu suchego nosa, który może doprowadzać do uczucia zablokowanego nosa bez kataru. Przesuszenie śluzówki jest najczęściej spowodowane przez przebywanie w bardzo ciepłych pomieszczeniach oraz przestrzeniach ogrzewanych kaloryferem lub klimatyzatorem. Należy pamiętać, że prawidłowy poziom wilgotności powietrza wynosi od 40% do 60%. W przypadku, gdy jest ono zbyt suche, organizm rekompensuje sobie niedobory wody, „zabierając” ją ze śluzówek, w tym tej znajdującej się w nosie.

  Domowe sposoby na zatkany nos bez kataru

  Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć w przypadku długotrwałego, czyli utrzymującego się 2–3 tygodnie, uczucia zatkanego nosa bez towarzyszącego mu kataru, jest wizyta u lekarza. Odpowiednia diagnoza i rozpoczęcie leczenia powinny skutecznie usunąć problem. Działaniami, które można podejmować na własną rękę i które znacznie poprawią komfort oddychania oraz wspomogą leczenie konwencjonalne, są inhalacje z użyciem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych oraz płukanie nosa i zatok.

  Dobrym rozwiązaniem – bez względu na przyczynę, jaka wywołała zablokowanie nosa – jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza, który znacznie poprawi komfort oddychania wszystkich domowników.

  Sposoby na problem zatkanego nosa bez kataru – nawilżacze i oczyszczacze powietrza

  Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza jest kluczowe w sytuacji powracającego problemu zatkanego nosa bez kataru. To również doskonałe rozwiązanie na czas zimy, gdy ogrzewanie pomieszczeń prowadzi do przesuszenia powietrza i często również śluzówki nosa, co osłabia jego funkcje oczyszczające i prowadzi do szybszego rozwoju infekcji. Ze względu na wysokie stężenie smogu w sezonie grzewczym otwieranie okien w celu nawilżenia i odświeżenia domu niestety mija się z celem. Oprócz zainstalowania na kaloryferach pojemników na wodę można również kłaść na grzejnikach namoczone wcześniej ściereczki, takie rozwiązanie pomaga, ale niestety na krótko. Lepsze są w tym przypadku urządzenia nawilżające. Na rynku dostępnych jest wiele typów nawilżaczy – elektryczne, parowe, ewaporacyjne, ultradźwiękowe, z filtrem węglowym – parametry można dobrać do własnych potrzeb.

  Oprócz nawilżania warto też pomyśleć o oczyszczaniu powietrza – to idealna opcja dla alergików oraz osób szczególnie wrażliwych na smog i cierpiących z powodu zatkanego nosa bez kataru. Niektóre urządzenia nawilżające są wyposażone w funkcje oczyszczające, jednak jeśli chodzi o duże przestrzenie, zadowalający efekt można uzyskać jedynie za pomocą oczyszczacza. Oczyszczacze powietrza skutecznie usuwają pyły, dym, lotne związki organiczne (np. alergeny pochodzenia zwierzęcego), nieprzyjemne zapachy, kurz, bakterie, wirusy i grzyby.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3