Woda do żelazka parowego jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że o ile nowoczesne urządzenia ostatecznie radzą sobie z wodą z kranu, to dobrym wyborem jest też woda destylowana, która zdecydowanie mniej przyczynia się do powstawania kamienia.

Spis treści

    Rodzaj wody, jaką wlejesz do żelazka zależy wyłącznie od ciebie, jeśli jednak zależy ci na jego długiej żywotności powinieneś wybierać modele z np. szufladkami antywapiennymi. W jaki sposób woda kranowa szkodzi urządzeniu, skoro może ją pić nawet człowiek? Człowiekowi nie szkodzą sole mineralne zawarte w wodzie z kranu, które jednak dla żelazka mogą być zabójcze. W dużej mierze to z wapnia i magnezu obecnych w czystej wodzie powstaje kamień, tak niebezpieczny dla wszelakich sprzętów AGD

     

    Jaka woda do żelazka nie jest bezpieczna?

    Nowoczesne urządzenia takie jak generatory pary TEFAL Pro Express Ultimate wyposażone są we wkłady i szuflady antywapienne, system płukania pojemnika, który przeciwdziała osadzaniu się kamienia, a także zbiorniki na kamień, co pozwala im dość dobrze radzić sobie z konsekwencjami stosowania podczas prasowania wody z kranu. Zakup żelazek parowych czy generatorów pary takich jak urządzenia od marki TEFAL z szufladkami antywapiennymi z pewnością jest dobrym rozwiązaniem, pozwala bowiem rozwiązać ten problem. Można do nich wlewać wodę z kranu, ponieważ szufladki antywapienne przeciwdziałają gromadzeniu się kamienia oraz powstawaniu nieestetycznych żółtych plam na ubraniach.

     

    Do żadnego żelazka z pewnością nie należy wlewać natomiast:

     

    • wody perfumowanej,
    • wody z suszarek bębnowych,
    • octu,
    • krochmalu,
    • środków do usuwania kamienia,
    • środków ułatwiających prasowanie,
    • wody odwapnionej chemicznie.

     

    Wszystkie te płyny mogą bowiem spowodować wyciek wody, powstawanie brązowych plam, a także prowadzić do uszkodzenia żelazka parowego.

     

    Jaką wodę kupić do żelazka parowego?

    Żelazko parowe to dzisiaj niewątpliwie najpopularniejszy model tego rodzaju sprzętu. Na parę działa większość urządzeń dostępnych na rynku. Osobną grupę stanowią oczywiście generatory pary z osobnym pojemnikiem na wodę oraz stacje parowe takie jak TEFAL IXEO POWER, czyli te najbardziej zaawansowane i rozbudowane narzędzia do prasowania. Do większości najlepiej jest wlewać wodę poddaną odpowiedniej obróbce, która sprawia, że płyn nie prowadzi do szkodliwych zmian wewnątrz urządzenia. W przeciwnym razie trzeba liczyć się nie tylko z trudnościami podczas prasowania, lecz także awarią sprzętu.

     

    Do żelazka parowego TEFAL można jednak wlać wodę z kranu, ponieważ dzięki szufladce antywapiennej, w którą wyposażone są urządzenia tego producenta, szkodliwe działanie wody kranowej zostaje zneutralizowane. Szufladka antywapienna przeciwdziała osadzaniu się kamienia na kluczowych częściach urządzenia. Od czasu do czasu wystarczy ją jedynie oczyścić. Użytkownicy nowoczesnych żelazek TEFAL nie muszą się więc zastanawiać, z jakiej wody mogą korzystać, ponieważ urządzenie jest cały czas chronione przed szkodliwym działaniem jonów wapnia i magnezu. Szufladki antywapienne przedłużają tym samym żywotność żelazka. 

     

    Czy do żelazka można wlać wodę perfumowaną?

    Woda perfumowana dla żelazka parowego może okazać się bardzo niebezpieczna. Zawarte w niej substancje mogą bowiem powodować, że otwory w stopie żelazka będą się zapychać, a w efekcie na ubraniach pojawiać się będą nieestetyczne, żółte plamy. Ponadto zapchanie się otworów może docelowo prowadzić do poważniejszych uszkodzeń całego sprzętu, którego często nie da się już naprawić albo naprawa ta jest nieopłacalna.

     

    Zaleca się, aby perfumowany płyn do zmiękczania tkanin, który ułatwia prasowanie, stosować bezpośrednio na tkaninę, a nie wlewać do środka żelazka. Większość tego typu produktów nie bez powodu wyposażona jest w specjalny spryskiwacz. Olejków eterycznych także nie należy stosować podczas prasowania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ich dodanie bezpośrednio do prania. Dopiero po wyprasowaniu ubrań można spryskać je specjalną wodą do perfumowania ubrań.

     

    Zamiast stosować specjalne wody ułatwiające prasowanie, które mogą niszczyć wnętrze żelazka lub trwale uszkadzać jego stopę, lepiej jest zainwestować w nowoczesne urządzenie, które poradzi sobie z rozprasowywaniem nawet największych zagnieceń w opornych na prasowanie materiałach. Do takich sprzętów z pewnością należą generatory pary i stacje parowe TEFAL. Najnowocześniejsze modele tych urządzeń pozwalają na działanie na włókna tkaniny parą o sile 7,5-8 barów. Ponadto podstawowa produkcja pary w takich urządzeniach sięga 160-180 g/min, a jej dodatkowy wyrzut może zwiększyć tę produkcję do 600-650 g/min. Dzięki nowoczesnym stopom żelazka oprogramowaniu automatycznie rozpoznającemu materiał i dostosowującemu do niego odpowiednią temperaturę prasowania sama czynność jest wyjątkowo prosta. Prasowanie staje się łatwe i szybkie i nie wymaga dużej siły fizycznej, nawet przy mocno zmiętych tkaninach. Bez większego wysiłku można wyprostować tak delikatne materiały jak jedwab oraz tak wymagające jak len. Doskonałym rozwiązaniem jest stacja parowa, która pomaga w prasowaniu dużych i trudnych materiałów takich jak prześcieradła, pościel, firany czy zasłony. Dzięki desce, która umożliwia prasowanie pod różnym kątem, można sobie poradzić z najbardziej wymagającymi tkaninami. Ponadto najnowsze stacje parowe posiadają specjalny moduł ręczny, który umożliwia dokonanie drobnych poprawek w każdej chwili. Dzięki tym rozwiązaniom zniwelowana zostaje konieczność korzystania ze specjalnych płynów zmiękczających lub perfumowanych płynów do tkanin.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    7