Soda oczyszczona znajduje się prawie w każdym domu, jednak nie wszyscy znają jej niezwykłe właściwości i zastosowanie. Na co pomaga soda oczyszczona?

Spis treści

    Soda oczyszczona ma właściwości odplamiające, zmiękczające i odświeżające. Jest stosowana w kosmetologii, medycynie i kuchni. W połączeniu z octem czyści kabinę prysznicową, a z kwaskiem cytrynowym stopę żelazka.

    Czym jest soda oczyszczona?

    Soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny o szerokim zastosowaniu. Ma wiele cennych właściwości – stosuje się ją w medycynie, kosmetologii oraz kuchni. Jest połączeniem węglanu sodu i dwuwęglanu trójsodowego. Jest jednym ze składników proszku do pieczenia, napojów gazowanych i gaśnic pianowych. Soda jest doskonałym środkiem do stosowania w domu. Służy do czyszczenia kuchenek, garnków, lodówek, kafelków, kabiny prysznicowej, sedesu, a nawet fug. Usuwa również nieprzyjemne zapachy, odświeża dywaniki, czyści wszelkie plamy i odrdzewia.

     

    Przeczytaj: Jak skutecznie wyczyścić przypalony garnek?

     

    Soda oczyszczona do czyszczenia

    Soda oczyszczona to jeden z najpopularniejszych sposobów na ekologiczne sprzątanie domu. Poprzez rezygnację z chemicznych detergentów dbamy o środowisko, a także o nasze zdrowie. Soda jest doskonałym i tanim sposobem na stworzenie produktu do czyszczenia wielu powierzchni bez szkodliwej ingerencji w środowisko. Ponadto nie podrażnia skóry i jest nietoksyczna, dlatego jest tak chętnie stosowana. Doskonałym środkiem do czyszczenia powierzchni jest połączenie sody oczyszczonej i octu. Taka mieszanka usuwa kamień zbierający się m.in. na drzwiach kabiny prysznicowej. Wystarczy spryskać kabinę octem, a następnie wyczyścić ją gąbką posypaną sodą oczyszczoną. Usuniemy kamień i sprawimy, że prysznic będzie czysty i błyszczący. Kolejnym sposobem na wykorzystanie sody jest wykonanie kąpieli wodnej szmatkom i gąbkom kuchennym. Aby odświeżyć niekorzystnie pachnące materiały, należy napełnić zlew gorącą wodą oraz sodą i pozostawić je w nim na całą noc. Soda oczyszczona pochłania zapachy, dzięki czemu wyschnięte szmatki kuchenne przestaną nieprzyjemnie pachnieć.

    Jak wykonać pastę z sody oczyszczonej?

    Doskonałym patentem na sprzątanie różnych powierzchni jest sporządzenie pasty z sody oczyszczonej. Soda rozdrobniona z niewielką ilością wody służy np. do czyszczenia kuchenki czy srebrnej biżuterii. Pasta może być świetnym sposobem na usuwanie plam z oleju, potu, a nawet smoły. Soda oczyszczona na plamy z krwi, soków i wina to bardzo dobra alternatywa dla silnych detergentów. Wystarczy wetrzeć pastę w zabrudzenia lub posypać plamę sodą i zalać wrzątkiem. Jak stworzyć pastę? Najlepszym rozwiązaniem jest wymieszanie sody w proporcji 3:1 z wodą. Do czyszczenia niektórych powierzchni można dodać płyn do mycia naczyń, szampon lub ocet. Czyszczenie kuchenki należy rozpocząć od namoczenia zabrudzeń wodą. Rozmoknięty brud wystarczy usunąć za pomocą pasty i gąbki, a następnie ręcznika kuchennego. W podobny sposób można czyścić szybę piekarnika, kuchenkę mikrofalową, garnki oraz ruszt do grilla. Pasta z sody oczyszczonej usunie również osad z kawy i herbaty.

    Soda oczyszczona – zastosowanie w domu

    Zastosowanie sody oczyszczonej w domu pozwala na duże oszczędności finansowe, ochronę środowiska i zdrowia. Oprócz zastosowania sody oczyszczonej do sprzątania kuchni można ją wykorzystać do odladzania płytek, usuwania trawy na chodniku, a nawet usuwania zapachu z kuwety. Sodę oczyszczoną do prania warto wykorzystać wtedy, gdy przykładowo skończył się nam wybielacz. Wystarczy wymieszać pół szklanki sody z płynem do prania. Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną? Zabrudzenia na materiale wersalki, łóżka czy tapicerki samochodowej należy posypać proszkiem, pozostawić na całą noc, a w kolejnym dniu odkurzyć. Wodorowęglan sodu jest przydatnym narzędziem w walce z zatkanymi rurami kanalizacyjnymi. Do odpływu należy wsypać szklankę sody, taką samą ilość gorącego octu oraz litr gorącej wody. Soda zalana wrzątkiem służy również do usuwania nieprzyjemnego zapachu z rur, a nawet kompostownika.

    Na co pomaga soda oczyszczona?

    Wodorowęglan sodu pomaga w robieniu wypieków, ma właściwości fermentujące i neutralizuje kwasy. Pełni istotną funkcję w normalizacji pH, łagodzi ból gardła i poprawia oddech. Soda oczyszczona jest coraz chętniej stosowana w kosmetyce jako składnik peelingu, antyperspirant i pasta wybielająca. Ponadto soda oczyszczona usuwa zapach wymiocin, skutecznie czyści psią sierść i usuwa nieprzyjemną woń z posłania zwierzęcia. Ważny jest fakt, że nie rysuje powierzchni, więc może być stosowana do czyszczenia szkła, marmuru i stali nierdzewnej.

    Czy soda oczyszczona jest szkodliwa?

    Doskonałe właściwości bakteriobójcze sody oczyszczonej sprawiają, że jest chętnie stosowana do usuwania nieprzyjemnego zapachu stóp. Co więcej, zapobiega poceniu się i neutralizuje nieprzyjemne zapachy związane z tą dolegliwością. Soda służy do mycia zębów, wygładzania popękanej skóry na łokciach i zastępuje krople do nosa. Tak szerokie zastosowanie i właściwości sody oczyszczonej wskazują na to, że soda oczyszczona nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Istnieją oczywiście sytuacje, kiedy substancja obecna w każdej kuchni może zaszkodzić. Zbyt długie stosowanie terapii sodą oczyszczoną podawaną doustnie może doprowadzić m.in. do problemów z żołądkiem. Nie wolno również przyjmować proszku, gdy mamy pełny żołądek lub problemy z sercem. Poza tym nie należy zwiększać dawki sody w walce z katarem czy zgagą. Soda zastępująca detergent może być niebezpieczna w przypadku osób na nią uczulonych lub wrażliwych na jej spożywanie. W związku z tym przeznaczenie i dawkę sody należy uprzednio skonsultować z lekarzem rodzinnym.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    2