Popelina to popularny materiał odzieżowy, często stosowany również w tekstyliach. Tkanina ta występuje w wielu rodzajach różniących się splotem i grubością. Niestety łatwo się gniecie, dlatego warto się dowiedzieć, czym najlepiej ją prasować.

Spis treści

    Prasowanie parą to doskonały sposób na walkę z zagnieceniami i odświeżenie ubrań. Dlatego parownice do odzieży warto zastosować nie tylko do wygładzania delikatnych tkanin, ale również do sukienek i koszul z popeliny. Sprawdź, jakie są zalety prasowania parowego.

    Popelina – co to za materiał?

    Spośród wielu rodzajów tkanin dostępnych na rynku ciężko wybrać tę idealną. Każda charakteryzuje się określonym splotem włókien i inaczej pracuje. Jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów jest popelina. Można z niej uszyć zarówno sukienki i płaszcze, jak również koszule i spódnice, a także produkty tekstylne, takie jak kocyki i poszewki na poduszki. Tkanina wyróżnia się płóciennym splotem z drobnymi prążkami i wyglądem przypomina popularny ryps. Jest wytwarzana z wielokrotnie i silnie poskręcanych nici, dzięki czemu ma wysokie właściwości termoizolacyjne. Materiał jest merceryzowany, co oznacza, że został poddany specjalnym procesom mającym na celu nadanie mu miękkości, połysku oraz trwałości. Pomimo wielu możliwości zastosowania popeliny, najczęściej szyje się z niej koszule.

    Popelina może być wykonana z wełny, bawełny, wiskozy, nylonu, poliestru lub jedwabiu. Najpopularniejszym typem tego materiału jest popelina bawełniana. Można powiedzieć, że ma uniwersalne zastosowanie, ponieważ szyje się z niej nie tylko odzież dla kobiet i mężczyzn, ale również produkty tekstylne, np. pościele. Tkanina ta jest bardzo miła w dotyku, dlatego świetnie się sprawdzi jako materiał na ubranka i kocyki dla dzieci. Popelina wykonana ze stuprocentowej wełny to z kolei doskonały surowiec ma męskie koszule. Jej prosty i przyjemny w dotyku splot sprawia, że ubranie wygląda minimalistycznie, ale jednocześnie bardzo elegancko. Niektóre popeliny, zwłaszcza w kolorze białym, są tak cienkie, że wydają się wręcz przezroczyste.

    Czym wyróżnia się popelina koszulowa?

    Popelina koszulowa wykonana jest najczęściej ze splotu koszykowego, w którym pojedyncza nitka pionowa (zwana osnową) krzyżuje się z pojedynczą nitką poziomą (zwaną wątkiem). Koszule popelinowe są produkowane zazwyczaj w jednolitym kolorze, ale coraz częściej można spotkać również wielobarwne wzory. Charakteryzują się cienką i gładką strukturą, dzięki czemu idealnie nadają się do noszenia pod marynarką. Materiał jest także bardzo trwały i wytrzymały, ale niestety podatny na gniecenie, dlatego wymaga szczególnego sposobu prasowania. Popelinę często wykorzystuje się do produkcji koszul, ponieważ jest niedroga i dobrze się prezentuje. Dlatego też doskonale sprawdzi się zarówno w stylizacjach wizytowych, jak i codziennych.

    Czy popelinę można prasować parą?

    Popelina to tkanina, która łatwo się gniecie. Rozprasowywanie mocno wymiętej koszuli, sukienki lub bluzki może być bardzo uciążliwe. Czasami zwykłe żelazko nie jest w stanie temu podołać. Owszem, istnieją sposoby na prasowanie popelinowych ubrań, ale często wiążą się one z zastosowaniem trików, które wymagają wykonania dodatkowych czynności. Wiele osób nie chce tracić na to czasu i szuka innych, mniej angażujących rozwiązań. Doskonałym sposobem na skuteczne prasowanie popeliny jest użycie parownicy do ubrań, zwanej również steamerem. To urządzenie, które wygładza każde zagniecenie przy pomocy uwalnianej pary wodnej.

    Popelinę prasuje się najczęściej w pozycji pionowej, ponieważ zapewnia to szybsze i trwalsze efekty. Strumień delikatnej pary przenika do włókien i wygładza tkaninę. Wystarczy przyłożyć do niej urządzenie do prasowania parą i przesunąć nim po całej jej powierzchni. Steamer sam dostosuje temperaturę, dbając o jakość materiału. Specjalna teflonowa nakładka chroni przed zniszczeniami – nie ma więc ryzyka, że popelinowe koszule czy sukienki spalą się lub nabłyszczą. To duża przewaga nad tradycyjnymi żelazkami, które przy ustawieniu zbyt wysokiej temperatury mogą uszkodzić materiał. Podczas prasowania koszul popelinowych, które mają kołnierzyki i mankiety, warto zmienić pozycję na poziomą, co zapewni większą dokładność w wygładzaniu zagnieceń.

    Z popeliny często wykonane są również okrycia wierzchnie oraz marynarki i żakiety. Te części garderoby prasowane są dużo rzadziej, ale niekiedy zachodzi konieczność, aby wygładzić choćby niewielkie zagniecenia. W przypadku odzieży wizytowej i płaszczy nie można sobie pozwolić na żadną stylizacyjną wpadkę, dlatego warto sprawdzić, jak je wyprasować. Również tutaj niezawodne okażą się parownice do prasowania, które poradzą sobie zarówno z grubą, jak i cienką popeliną.

    Prasowanie popeliny parą – dodatkowe zalety

    Parownica do prasowania to nie tylko komfort użytkowania i oszczędność czasu. Urządzenie doskonale się sprawdzi również jako szybki sposób na odświeżenie popelinowej odzieży. Dzięki specjalnym nakładkom każdemu ubraniu można nadać dowolny zapach. To skuteczna metoda na walkę z roztoczami, ponieważ uwalniana para wodna zabija około 99% bakterii. Za pomocą parownicy można także dezynfekować odzież, nawet wykonane z popeliny ubranka dziecięce i produkty tekstylne. Wiele popelinowych sukienek i bluzek posiada zdobienia, takie jak: kamienie, cekiny, dżety, haftowane aplikacje lub nadruki. Podczas prasowania zwykłym żelazkiem istnieje ryzyko uszkodzenia tych elementów. Korzystając z parownicy do odzieży, nie trzeba się obawiać, że cokolwiek się zniszczy, a efekty będą jeszcze dokładniejsze, ponieważ urządzenie wygładzi nawet materiał pod ozdobnikami i zaszewki.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?