Chinosy (czyt. czinosy) to półformalne spodnie o klasycznym kroju. W jaki sposób prać i prasować chinosy? Czy konieczne jest zaprasowywanie ich w kant? Co zrobić, żeby te spodnie szybko były gotowe do założenia?

Spis treści

    Chinosy początkowo były spodniami dla wojska. Obecnie jednak noszą je wszyscy. Sprawdź, jak o nie właściwie dbać, jak je prać i prasować.

    Spodnie chinosy – co to takiego?

    Co to są spodnie chinosy? Ubranie to ma krój przypominający formalny strój, ale są zrobione z miękkiej, wygodnej bawełny. Spodnie typu chino mają niezbyt obcisłe, średniej szerokości nogawki, z przodu (lub wzdłuż pionowego szwu) dwie skośne kieszenie, a z tyłu dwie umieszczone na pośladkach, niekiedy zamykane na guziki. Do tego rozporek na zamek i guzik, rzadziej na kilka guzików.

    Męskie spodnie chinosy pojawiły się już w połowie XIX wieku. Wtedy żołnierze armii brytyjskiej zaczęli nosić zrobione w Chinach bawełniane, żółto-brązowe spodnie. Wcześniej spodnie były białe, co utrudniało kamuflaż i sprawiało, że wszelkie zabrudzenia były od razu widoczne.

    Chinosy z wojska zawędrowały do uczelni, a potem rozprzestrzeniły się tak bardzo, że w zasadzie każdy mężczyzna miał je w swojej szafie. Obecnie tego typu spodnie są produkowane w przeróżnych kolorach i o nieco zmodyfikowanych krojach. Można kupić także chinosy damskie i dziecięce. Niekiedy nazywa się tak nawet spodnie z mieszanek tkanin (np. bawełna z lycrą, lnem, elastanem) lub ze sztruksu. Zarówno bawełniane chinosy, jak i te z domieszkami są dobrymi spodniami na lato.

    Jak nosić chinosy? Do jakiej figury pasują?

    Chinosy to dość uniwersalne spodnie, pasujące do większości sylwetek. Chino w wersji regular są odpowiednie dla postawniejszych osób, natomiast slim – dla szczupłych.

    Chinosy wpisują się w styl półformalny, nazywany także semi-casual albo smart casual. Można je założyć np. z okazji tzw. casual friday w pracy. Pasują do nich T-shirty, koszulki polo, ale do pracy lepiej wybrać koszulę z krótkim rękawem. Na wierzch odpowiednie będą lekkie swetry z dekoltem w serek i bawełniane marynarki.

    Jakie buty do chinosów włożyć? Najlepsze będą półbuty albo mokasyny. Trampki sprawdzą się w przypadku swobodniejszego stroju.

    Zobacz także: Spodnie bermudy - jak je prasować?

    Jak prać i prasować spodnie chinosy?

    Chinosy najlepiej prać na lewą stronę i z podobnymi kolorami. Na metce zawsze podana jest maksymalna temperatura – zazwyczaj to 40℃. Spodnie chinosy można nosić do mniej lub bardziej formalnych stylizacji, dlatego prasuje się je na dwa sposoby: na płasko lub w kant.

    Prasowanie spodni typu chino na płasko krok po kroku:

    1. Sprawdź, czy na żelazku nie ma zabrudzeń. Wlej wodę destylowaną do pojemnika.
    2. Ustaw temperaturę żelazka odpowiednią dla tkaniny, z której są zrobione spodnie. Zazwyczaj jest to bawełna, która znosi dość wysoką temperaturę, ale upewnij się, sprawdzając metkę.
    3. Odwróć chinosy na lewą stronę i rozłóż je na desce do prasowania.
    4. Ułóż kieszenie równo i je uprasuj.
    5. Dopiero wtedy zacznij prasowanie spodni od dołu nogawki.
    6. Zwróć uwagę na przestrzenie wokół rozporka, szwów i obszyć.
    7. Odwróć chinosy na prawą stronę i nałóż na deskę, aby prasować tylko jedną warstwę materiału. Wyprasuj górę spodni i pas.

    Prasowanie chinosów w kant krok po kroku:

    1. Powtórz powyższe kroki.
    2. Ułóż spodnie w kant na desce. Szwy nogawek powinny do siebie przylegać. Odsłoń leżącą na spodzie nogawkę (prasuj tylko jedną, nigdy obie naraz).
    3. Prasuj nogawkę wzdłuż kantu, ale nie dotykaj go stopą żelazka.
    4. Odwróć spodnie i przeprasuj nogawkę z drugiej strony.
    5. Na koniec, kiedy nogawka jest odpowiednio usztywniona, włącz mocny wyrzut pary i przeprasuj same kanty.
    6. To samo zrób z drugą nogawką.

    Jakie żelazko wybrać do prasowania spodni typu chino i nie tylko? Sprytne porady

    Aby sobie uprzyjemnić i skrócić prasowanie spodni, można wybrać żelazko z dodatkowymi funkcjami.

    Żelazko do prasowania spodni i innych ubrań powinno łatwo się prowadzić. Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaj stopy. Bardzo gładkie i wytrzymałe jest żelazko ze stopą szafirową. Najnowsze technologie to np. Durilium AirGlide i Autoclean. Tego typu powłoka jest tak gładka, że nie przyczepiają się do niej zabrudzenia.

    Podczas prasowania można poplamić ubrania wodą wyciekającą z żelazka. Zwłaszcza prasując w pośpiechu rano, zanim urządzenie dobrze się nagrzeje. Jeśli potrzebujesz urządzenia, szukaj takiego z funkcją Anti-Drip. Dzięki niej z dziurek w stopie żelazka wylatuje tylko para.

    Jeśli po wysuszeniu chinosy nie są mocno wymięte, zamiast prasować przed wyjściem, możesz je tylko odświeżyć. Coraz popularniejsze parownice stojące nie tylko pozwalają na prasowanie w pionie, lecz także dezynfekują i usuwają zapachy z tkanin.

    Do szybkiego i skutecznego prasowania w pionie nadaje się również dobre żelazko z generatorem pary. To rodzaj urządzenia z oddzielną stacją parową. Ma ono dużo większą moc niż tradycyjne żelazko parowe. Stały wyrzut pary w żelazku Tefal Pro Express Ultimate to 180 g/minutę (taki wyrzut w wielu zwykłych urządzeniach można osiągnąć tylko za pomocą dodatkowego uderzenia pary). Uderzenie pary w tym żelazku sięga nawet 600 g/minutę.

    Zwróć uwagę na to, jak szybko żelazko się nagrzewa. Jeśli chcesz założyć chinosy przed wyjściem do pracy, liczy się każda sekunda.

    Najszybszym sposobem na poranne prasowanie przed wyjściem do pracy są stacje do prasowania typu all-in-one, np. IXEO. To stojące urządzenie, którego głowica służy do prasowania zarówno w pionie, pod kątem, jak i w poziomie. Ciekawą funkcją jest samodzielne dopasowywanie temperatury żelazka do prasowanych ubrań. Nie trzeba samemu niczego ustawiać. Sama głowica waży tyle, co miniżelazko (o połowę mniej niż tradycyjne), a możliwości ma znacznie większe.

    Przy większej ilości prasowania (jeśli np. prasujesz raz w tygodniu, a nie co rano) wybierz raczej urządzenie przewodowe. Mimo że technologie żelazek bezprzewodowych są coraz bardziej zaawansowane, przerywanie prasowania, aby naładować sprzęt, może się okazać uciążliwe.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?