Woda z cytryną to mieszanka, którą warto wykorzystać podczas domowych porządków. Przy jej pomocy bez trudu można usnąć nie tylko uciążliwy brud, ale również pozbyć się brzydkich zapachów. Cytryna w domu przyda się więc wtedy, gdy nie chcemy używać sztucznych detergentów.

Spis treści

    Woda z cytryną to sprawdzony środek czyszczący, który znany jest od pokoleń. Stosowały go już nasze babcie, skrzętnie wykorzystując wszystkie zalety tej niepozornej mieszanki. Co ważne, działanie wody z cytryną jest na tyle uniwersalne, że pozwala na usunięcie brudu z różnych powierzchni. Dzięki temu ten  domowy sposób na sprzątanie wraca do łask, co związane jest też ze wzrostem zainteresowania ekologią.

    Działanie wody z cytryną

    Wiele osób zastanawia się, jak działa woda z cytryną. Tego typu roztwór wyróżnia się przede wszystkim właściwościami czyszczącymi i myjącymi. Owoc, który stanowi jego bazę, zawiera kwasek cytrynowy, czyli organiczny związek chemiczny charakteryzujący się dużą siłą rozbijania cząsteczek zalegającego brudu. Przyczynia się to do łatwiejszego usuwania plam i zabrudzeń.  

    Ważne właściwości soku z cytryny to także działanie antybakteryjne, odświeżające i lekko wybielające. Ponadto, płyn jest w 100% naturalny i nie zagraża zdrowiu człowieka. Wykorzystanie go podczas sprzątania jest również bezpieczne dla powierzchni, na które się go nakłada.

    Do czego przyda się cytryna w domu?

    Na co działa woda z cytryną? Oto przykładowe sposoby zastosowania:

    • czyszczenie deski do krojenia – aby pozbyć się uporczywych plam i przebarwień, a także brzydkiego zapachu, wystarczy natrzeć deskę przekrojoną cytryną, zostawić na 15–20 minut, a następnie spłukać wodą i wytrzeć;
    • odświeżenie zlewu – kilka plasterków cytryny należy umieścić w odpływie, a następnie zalać gorącą wodą i odczekać 10 minut. Po tym czasie należy wyjąć plasterki, a odpływ przeczyścić szczoteczką do zębów;
    • mycie szyb i luster – proporcje wody z cytryną to w tym przypadku 2 l wody zmieszane z sokiem wyciśniętym z 2 cytryn. W roztworze należy delikatnie namoczyć ściereczkę, a następnie przetrzeć nią szybę lub lustro;
    • usuwanie osadu z czajników – do naczynia trzeba włożyć kilka plasterków cytryny, zalać je wodą i odczekać 2 godziny. Po tym czasie należy wszystko wyjąć, dokładnie wypłukać i odstawić urządzenie do wysuszenia.

    To tylko niektóre sposoby na zastosowanie cytryny w domu. W przypadku czyszczenia niektórych urządzeń warto przyjrzeć się całemu procesowi nieco bliżej.

    Czyszczenie mikrofalówki cytryną

    Czyszczenie mikrofali cytryną to świetny sposób na usunięcie zaschniętych plam z tłuszczu. W tym celu do miski o pojemności około 1 l należy wycisnąć sok z jednej cytryny. Następnie, naczynie trzeba włożyć do mikrofalówki, zamknąć urządzenie, nastawić je na najwyższy stopień mocy i włączyć na 3–4 minuty. Gdy woda z cytryną się zagotuje, sprzęt należy wyłączyć, a miskę pozostawić w jego wnętrzu przez 10–15 minut. Dzięki temu para wodna, która wytworzyła się pod wpływem gotowania, rozpuści zalegający brud. Dodatkowo, gdy woda z cytryną przestygnie, warto nią przetrzeć wnętrze mikrofali.

    Jak wyczyścić piekarnik cytryną?

    Czyszczenie piekarnika cytryną jest niezwykle proste. Do żaroodpornego naczynia wystarczy wycisnąć sok z dwóch cytryn, a następnie całość umieścić we wnętrzu urządzenia. Piekarnik trzeba nastawić na około 250℃ i włączyć na pół godziny. Po tym czasie jego wnętrze warto przetrzeć wilgotną ścierką.

    Cytryna i soda – remedium na przypalone żelazko

    Ciekawe zastosowanie znajduje też cytryna z sodą. Z pomocą takiej mieszanki bez trudu można wyczyścić, np. przypalone żelazko. Sok z jednej cytryny należy zmieszać z odrobiną sody kuchennej i nałożyć na stopę urządzenia. Po 5 minutach trzeba delikatnie usunąć nadmiar roztworu przy pomocy lekko wilgotnej szmatki.

    W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie każde żelazko wymaga takiego zabiegu. Nowoczesny i funkcjonalny sprzęt do prasowania ma często dodatkowe ulepszenia, np. specjalną powłokę Durilium Airglide Autoclean. Wykorzystanie technologii nowej generacji sprawia, że stopa żelazka jest odporna zarówno na przypalenia, jak i innego typu zabrudzenia. Posiadacze takiego sprzętu nie muszą więc kłopotać się jego częstym myciem. W tym przypadku, zamiast mieszanki cytryny i sody wystarczy zastosować lekko wilgotną gąbkę i przetrzeć nią powierzchnię stopy.

    Cytryna w domu, czyli pogromca nieświeżych zapachów

    Woda z cytryną i sodą doskonale sprawdzi się jako ekologiczny odświeżacz powietrza. Dzięki takiej miksturze w łatwy sposób można pozbyć się nieprzyjemnych aromatów i nadać wnętrzu ładny, cytrusowy zapach. W tym celu należy zmieszać 2 szklanki wrzącej z wody, sok z jednej cytryny oraz łyżeczkę sody oczyszczonej i przelać wszystko do butelki z atomizerem. Następnie wystarczy spryskać pokój lub kuchnię przygotowaną mieszanką.

    Choć taki naturalny odświeżacz powietrza jest skuteczny, stosuje się go jedynie doraźnie. Aby zapobiec powstawaniu brzydkich zapachów, warto zainwestować w dobry odkurzacz bezworkowy wyposażony w specjalny pojemnik na wodę i filtr neutralizujący nieprzyjemne aromaty. Tego typu urządzenie nie tylko usuwa brzydką woń, ale również likwiduje niewidoczne dla oka zanieczyszczenia i roztocza, co stanowi jego dodatkową zaletę. Przy regularnym stosowaniu odkurzacza bezworkowego, używanie odświeżacza z wody i cytryny może stanowić działanie dodatkowe.

    Innym sposobem na usunięcie przykrych zapachów, takich jak np. dym z papierosów czy męczący aromat tłuszczu jest wykorzystanie klasycznego oczyszczacza powietrza, który dokładnie filtruje powietrze. Urządzenie poradzi sobie z nieprzyjemną wonią o wiele lepiej niż woda z cytryną, która może jedynie zamaskować problem. Ponadto, pozwoli na zlikwidowanie kurzu, smogu, a także innych groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na jego poszczególne parametry, zwłaszcza rodzaj zastosowanego filtra. Jeżeli urządzenie ma służyć do neutralizowania brzydkich zapachów, najlepiej wybrać to, które wyposażone jest w filtr węglowy.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    1